Spotkanie w sprawie pilotażu programu dotyczącego finansowania usuwania folii rolniczych

Przedstawiciele siedmiu gmin rozmawiali w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o założeniach nowego pilotażowego programu priorytetowego dotyczącego finansowania usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Spotkanieodbyło się w czwartek (23 maja br.) w Warszawie, w siedzibie NFOŚiGW.

Do dyskusji na temat procedury sporządzania i składania wniosków o dofinansowanie, zostały zaproszone gminy, które będą brały udział w pilotażu Narodowego Funduszu, a są to: Czerwin, Goworowo, Ostrów Mazowiecka, Rzekuń, Stary Lubotyń, Troszyn i Wąsewo. Była to też okazja do przedstawienia ewentualnych zidentyfikowanych problemów związanych z wdrażaniem programu.

Stosowanie tworzyw sztucznych w produkcji rolniczej ma wiele zalet, jednak materiał ten nie jest wolny od wad. Największy problem wskazywany przez użytkowników, to krótki okres przydatności w procesie produkcji i zasadniczo brak możliwości ich wtórnego wykorzystania. Folie w praktyce uznawane są za materiały jednorazowego użytku. W konsekwencji wiele gospodarstw boryka się z coraz większą ilością poprodukcyjnych odpadów plastikowych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dostrzegając, że wiele gospodarstw ma ograniczone możliwości skorzystania z usług zakładów recyklingu czy wysokotemperaturowych spalarni uruchomił pilotażowy program, którego głównym celem jest rozpoznanie problemu zagospodarowania folii rolniczych oraz wypracowanie optymalnych warunków organizacji całego systemu ich usuwania.

  • Licznik odwiedzin

    Odwiedzin wszystkich 1705001, odwiedzin dzisiaj: 14

Script logo